Ovaj hleb sam na prvi pogled zabeležila u glavi kao MUST za isprobavanje. Zapravo, odmah sam ga isprobala. Uveče sam naišla na recept kod Jubistacha-e i odmah pripremila starter za sutra 🙂
U poslednje vreme mi testo baš fino ide, retko mi se desi da sam baš nezadovoljna jer uvek biram proveree recepte koji mi garantuju dobar ukus i dorbu strukturu hleba koja mi je jako važna. Kao što i sami vidite na fotografijama, ovaj recept je za apsolutno svaku preporuku. Jednostava je za pravljenje ali iziskuje malo vremena koje ljude uglavnom odvuče od pripreme. Ja se tog vremena ne plašim, jer znam da će mi doneti pravu stvar. Jedno vreme sam stalno pravila no-knead bread koji mi je uvek uspevao jer sam uvek poštovala vbreme koje mu je potrebno da on odradi svoje.
Ako ste nestrpljivi, nađite nekoga ko nije pa mu uvalite recept uz veliki blink trepavicama 🙂
Sastojci:
Starter:
175g belog pšeničnog brašna
7g svežeg kvasca
90ml tople vode
Tijesto:
225g belog pšeničnog brašna (ja sam čak stavila i polovinu količine oštorg jer nisam imala dovoljno mekog – ništa mu ne fali)
225g integralnog pšeničnog brašna
1 kašičica šećera
2 kašičice soli
15g svežeg kvasca
275ml tople vode
75ml maslinovog ulja (ili maslaca)
Priprema:
Veče pre napravite starter: kvasac razmutite u toplov vodi pa sa brašnom zamesite tvrđe testo. Ostavite u velikoj blago nauljenoj posudi da prenoći, pokriveno plastičnom folijom. Jubistacha kaže da je potrebno od 8 do 10 sati, ja sam ga držala i duže (ne namerno, već nisam stigla ranije).
Sutradan u posebnoj činiji pomešajte obe vrste brašna sa šećerom i solju. Kvasac razmutite u toploj vodi pa ga sjedinite sa starterom. To možete da radite rukama ili varjačaom, kako vam drago. Ja sam koristila ruke. Razmućen starter zajedno sa maslinovim uljem postepeno dodajte brašnu stalno mešući dok ne dobijete mekano testo. Nastavite da mesite još dobrih 10 minuta, ako je potrebno pobrašnite radnu površinu s vremena na vreme. Ostavite teso u blago nauljenoj posudi pokriveno plastičnom folijom da se udvostruči.
Kada se testo udvostručilo, lagano ga premesite pa ostavite na tepsiji za pečenje pokriveno nauljenom plastičnom folijom da udvostruči volumen. Zagrejte rernu na 230 stepeni pa u zagrejanu ubacite tepsiju sa testom. Pecite 15 minuta pa smanjite temperaturu na 200 i pecite još 20 minuta. U receptu nije naglašeno ali ja volim da na svako pecivo po vađenju iz rerne stavim vlažnu krpu, da mi korica ne bi bila previše hrskava i da bi hleb zadržao mekoću. Krpu držim oko 5 minuta pa je sklonim i hladim hleb tako, bez ičega na njemu, samo ga ostavim.
Volim kada me recept ne izneveri i kada dobijem baš ono što sam i zamišljala da ću dobiti! Kakav vi hleb volite da jedete i mesite? 🙂
Prijatno! Vaša Mila!
i ja sam ovih dana u tijestu i kruhovima, ovaj tvoj je zaista prekrasan! kvragu, ponoć je i sad sam gladna 🙂
Hahah, a ja ga zamesila usred rigorozne dijete 🙂 Gledam ga već nekoliko dana, pa pojedem po komadić veličine jajeta – možeš misliti 🙂
Divno izgleda .. Volim sve sa odstajalim (kiselim) tijestom…Poboljsava ukus i miris!
Slažem se. A i produžava svežniu. Mi smo ovaj hleb jeli dobrih 4 dana i ostao je potpuno svež. Sada je već malo suvlji pa se rasipa, ali ukus je i dalje divan 🙂
Predivno izgleda. Fotke, milina. Davno sam ga pravila pa sam skoro i zaboravila kako izgleda. Hvala ti što si me podsjetila. I kod mene je stajao par dana, isto tako odlično se držao…
Hvala 🙂 Ja sam ti večno zahvalna za recept, odmah sam ga napravila kako si objavila recept 😀 A znam da je kod tebe uvek sve pažljivo odabrano i zdravo pa se nisam libila ni sekunde 🙂
Izgleda super, kao i svi tvoji hlebovi. Koristim priliku dok sam na odmoru da upravo citam (vec drugu po redu) knjigu o hlebovima. Moram da ti priznam da mi se glava ozbiljno zapalila! Svi manje vise porede bread making sa wine makingom, pa mi je za sada nesto malo lakse da razumem stvari.
Volim sve vrste hlebova, za sada je moj favorit jos uvek (od onih koje sam ja napravila hleb sa pivom), ali inace obozavam i “slatke hlebove” sa puterom.
Nisam do sada radila hleb sa starterom ali to cu sigurno cim se vratim i prvo mi je na TO DO listi!
Moja kuma je stalno govorila: “Ispoštuj vreme.” – naravno u potpuno drugačijem kontekstu od kulinarskog, ali na kraju krajeva suština je ista.
P.S. Trepćem 🙂
recept je u redu samo hleb “pugliese” je bez soli.