Holandija u mojoj kuhinji

Smislila sam juče da isprobam neka jela iz Holandske kuhinje. Kada sam stavila na Facebook status, devojka mi je u komentaru napisala: “Pa zar oni imaju kuhinju?” 🙂 Pokolebala me jer sam onda počela da sumnjam u autentičnost jela koje sam izabrala za probu. Ipak, napravila sam ih. I ostavila jedan specifičan recept za kasnije isprobavanje jer mi sada dijeta ne dozvoljava previše eksperimentisaja, u pitanju su palačinke sa jabukom i slaninom. Moram da kažem da volim slaninu i da me je mnogo puta iznenadila u kombinaciji sa slatkim namirnicama i svaki put me oborila s nogu, pa ću zato dati šansu i tom receptu.

Posledjni tekst koji sam objavila na blogu je vezan za putovanje u Amsterdam. U nekom od razmišljanja odlučila sam da isprobam po nekoliko recepata iz svake zemlje u koju odem. Holandija mi je prva na tapetu jer je od nje i krenulo razmišljanje na tu temu. Listajući po netu, kao i uvek, nailazim na iste tekstove sa tek po nekim promenjenim znakom interpunkcije. To me malo frustira jer svaki put kada se vrtim oko istog teksta na nekoliko adresa imam utisak da se neko igra sa mojom inteligencijom. Ipak, nisam se dala pa sam prošvrljala koliko god duboko da sam mogla 🙂

Ono što je ključno za savremenu holandsku kuhinju jeste činjenica da je rasla pod mnogim i raznim tuđim uticajima, pa sada Holanđani vole da jedu sve i teško je razaznati autentičnu kuhinju u moru svih tih uticaja. Ono što sigurno znam i što je u mojoj svesti samo Holandsko i ničije više, to je Stroopwafel – hrskavi tanki sendvič keks sa karmel punjenjem. Za pripremu tog vafla naravno ne postoje uslovi u našim kuhinjama. To je nešto što mora da se proba tamo.

Po nekim izvorima holandska kuhinja se pretežno sastoji od povrća i ribe. Po drugima, od mesa, ribe i povrća. A po trećima od svega što svaki normalan čovek 21. veka konzumira. U prednosti su jer su im dostupne namirnice iz celog sveta, pa i mogu da jedu šta im se prohte.

Kažu da holanđani nemaju ručak i da im je večera tradicionalno služena u 18h i označavala je svakodnevne rituale u kojima porodica okupljena za stolom ostane i po nekoliko sati uz trpezu.

Moram da priznam da od nekoliko recepata na koje sam nailazila, nije mi se mnogo njih svidelo. Ono što mi je zazvečalo u glavi jesu dimljeni losos (originalno haringa) u umaku od senfa, palačinka sa jabukom i slaninom i dotični krompir sa ruzmarinom. Jedna od devojaka koja je komentarisala prošli post, Slađana, rekla mi je da ni recept za losos a ni onaj za krompir nisu recepti koji su potpuno autentični, ali da se sve češće konzumiraju u Holandiji. Preporučila mi je zimsku čorbu od graška sa kobasicom, kao nešto što je potpuno tipično za trpeze Holandije. I naravno pite i tartove, koje ću svakako isprobati u nekom od izvlačenja.

Danas vam predstavljam dva recepta koja su me potpuno očarala i na pogled i na ukus. Dimljeni losos mi je jedna od omiljenih poslastica, a krompir sa ruzmarinom ne može a da ne bude dobar. Sa druge strane, ova dva jela su sušta suprotnost jedno drugom i po načinu pripreme i po kalorijama.


 Dimljeni losos sa prelivom od senfa:

Za dve osobe vam je potrebno: 200g dimljenog lososa, 1 manji crni luk, 1 manji kiseli krastavac, 90ml kisele pavlake, 2 kašike vinskog sirćeta, 2 kašike maslinovog ulja, 2 kašike senfa od celog zrna slačice (ili običnog), 1 kašika smeđeg šećera i soli i bibera po potrebi.

Filete dimljenog lososa servirajte na tanjir. Pomešajte pavlaku, sirće, ulje, senf, šećer, so i biber pa prelijte preko servirane ribe. Pospite sitno seckanim crnim lukom i sitno seckanim kiselim krastavcem. Jedite hladno.

Dimljeni losos sa umakom od senfa

 

Krompir sa ruzmarinom:

Krompir sa ruzmaironm zvuči lako i zvuči kao da je niskokalorično. Kalorije me ne brinu kada je jelo koje jedem preukusno. Tako je i sa ovim krompirom – zaboravim na sve, uživam maksimalno i ostavljam komadiće slanine sa strane 🙂

Potrebni sastojci: oko 600g belog krompira, 30g putera, 50g slanine, 3-4 kašike maslinovog ulja, 2 kašičice suvog ruzmarina, 1 glavica crnog luka, 2 čena belog luka, so i biber po želji.

Krompir oljuštite, isperite, secite na tanke ploške pa stavljajte u čistu kuhinjsku krpu da se osuše. Za to vreme na teflonu propržite slaniu sečenu na sitne štapiće dok ne pusti svu masnoću. Kada je slanina gotova, izvadite je na papirni ubrus a masnoću koja je ostala dodajte puter i maslnivo ulje. Pržite krompir iz dva ili tri puta, u zavisnosti od veličine tiganja. Pripremite šerpu sa vrelom vodom na koju ćete da stavite staklenu činiju ili keramičku posudu a u kojoj ćete odložiti ispržene ture krompira, da drži toplotu. Kada ste završili sa krompirićima, u isti tiganj dodajte sitno sečene crni i beli luk pa pržite dok lepo ne porumeni. Dodajte ispržen luk u krompir, dodajte i slaninicu pa ruzmarin i na kraju po želji pobiberite i posolite ako je potrebno. Kažu da je ovako pripremljen krompir odličan uz zelenu salatu 🙂

Krompir na holandski

Krompir sa ruzmarinom na holandski način

Ja molim sve one koji znaju više o ovoj temi da se ne libe da ostave komentar ispod ovog teksta. Biću presrećna da dobijem još neku informaciju o ovoj kuhinji. Računajte na isprobavanje famozne palačinke, tartova i čorbe od graška 🙂

Prijatno! Vaša Mila!

13 thoughts on “Holandija u mojoj kuhinji

  1. Mila, i najbolji holandski restorani bi bili ponosi na tvoje recepte, samo da mogu da razumeju srpski! Fotografije su fenomenalne! Svaka cast! Slazem se sa onima koji tvrde da Holandjani jedu sve sto normalan covek 21. veka konzumira. Tokom cele godine je veliki izbor svih mogucih namirnica, a prodavnice su tradicionalno dobro snabdevene azijatskim proizvodima. Dobro si primetla da rucak kako ga mi znamo u Holandiji ne postoji. Tesko je i naci restoran koji sluzi kuvanu hranu za rucak. Uglavnom su na meniju sendvici, salate i supe. Glavno jelo je vecera koja je izmedju 6 i 7, nekad i kasnije. Recepti koje si dala dobro predstavaljaju holandsu kuhinju. Losos sa sosom od senfa mozda nije tradicionalno jelo, ali se vrlo cesto sluzi ovde. Tradicionalna jela su uglavnom pirei sa povrcem uz koje ide komad mesa ili kobasica. Na blogovima Food for Thought i Prstohvat soli su sjajni recepti za Hutspot.
    Stroopwafel je tipicni holandski kolacic za uz kafu ili caj. Punjenje lici na karamel, ali nije karamel vec nesto sto se zove stroop – i prepuno je secerom.
    Za one koji se pitaju da li postoji holandska kuhinja – cekajte malo da Mila napravi jos neka jela po receptima koje joj posaljem!

  2. Davno sam bila u Amsterdamu i tada nisam baš imala prilike probati neka od jela po restoranima, ono što sam probala u sklopu hostela bilo mi je užasno, pa sam nažalost tako nekako i zapamtila nizozemsku kuhinju. sjećamse da smo jeli u burger kingu, kfc-u i mc donald’su. Užaš 🙂
    Kako god, znam da i oni imaju svojih skrivenih dragulja, a ovo što si nam ti predstavila ovdje je fenomenalno

  3. Videla sam da i Mali princ pravi te vafle, al’ se nekako bojim da ih kupim (a ima ih i u Lilly parfimerijama) da ne pokvarim to božanstvo od ukusa. Al’ možda neko proba pa javi utiske 😀

  4. Poštovana Mila, treba probati i holandsku Selačku supu (Boerensoep), jer je dobra zdrava i hranljiva, može poslužiti kao cijeli obrok uz dodatak neke zelene salate.
    Dala sam moju e-adresu, pa ako ste voljni, rado ću dati i recept originalnij jer sam živjela u Holandiji i taj recept sam naučila od moje komšinice , stare Holanđanke.
    Srdačan pozdrav i svaki uspjeh u Vašem daljem radu!
    Jadranka Knežević

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.