Cast iron – posuđe bez kojeg ne mogu da zamislim kuvanje!

cast-ironPočelo je sa opsesivnom željom da imam jedan od tih šarenih teških komada posuđa koje sam viđala kod velikih šefova na tv-u. Priznajem, nisam mnogo znala o tome zašto je to liveno posuđe tako dobro i zašto bi svako morao da ga ima u svojoj kuhinji. Ali, nekako sam znala da ću se zaljubiti. Problem je bio kako ga nabaviti. U Srbiji ih nije bilo (nema ih ni sada baš u izobilju) ali veza sa inostranstvom nam je u to vreme bila jaka – očekivali smo goste koji su nam dozvolili da sami sebi izaberemo svadbeni poklon. Šta mislite, šta smo prvo pogledali? Tako je tih dana u našu kuhinju došao narandžasti Le Creuset tiganj. Neko vreme smo mu ispipavali puls, smišljali šta sve u njemu možemo da spremamo i na kraju sa njim potpuno savladali tehniku, održavanje i filozofiju cast iron posuđa.

Cast iron je posuđe od livenog gvožđa. Može biti presvučeno slojem emajla iznutra ili spolja, može biti (što je slučaj sa Le Creuset tiganjem sa slike) presvučeno nelepljivim slojem iznutra a može biti i potpuno ogoljeno, bez ikakvih premaza kao što je slučaj sa našim gusanim tiganjima.

cast-iron-le-creuset
Liveni tiganj sa nelepljivim slojem iznutra a emajliran spolja, Le Creuset

Ovaj liveni tiganj sa nelepljivim slojem je prvi cast iron sa kojim sam se susrela. Spremala sam u njemu sve što mi je padalo na pamet. Ne zagrevam ga na visokim temperaturama (od 6 jačina, obično ga zagrejem na 4 stupnju)  kao ni ostale iz družine, perem ga sunđerom i sa malo sapunice ako je potrebno.

Le Creuset se ne može kupiti u Srbiji ali postoji alternativa koja je u istom cenovnom rangu a što se kvaliteta tiče gotovo identična – firma Staub može da se kupi ovde. Lodge je firma koji takođe pravi odlično liveno posuđe, a cenovno je mnogo pristupačnija. Ipak, ni njih ne možemo da kupimo u Srbiji, još uvek.

Važno je za svaki tip ovog posuđa da ga nakon korišćenja ostavite da se ohladi i da nikada vreo tiganj ne zalivate hladnom vodom da se ne bi šokirao i time oštetio. Ako vidite da će tiganj posle spremanja hrane morati da odleži u vodi, najbolje je da sačekate da se malo ohladi i nalijete u njega toplu vodu i tako ostavite da se potpuno ohladi pre pranja.

Liveno posuđe – Gusani tiganji

Gusane tiganje možete kupiti u Srbiji ali njih je potrebno posebno održavati. Postoji nešto što se zove seasoning a to pomaže da posuđe ima duži vek i hrana pripremljena u njima bude ukusnija. Pre prvog korišćenja treba da operete posuđe u toploj vodi i dobro ga osušite. Rernu zagrejte na 240-250 stepeni. Osušene tiganje premažite dobrim slojem ulja i tako nauljene stavite na pleh i pecite u rerni 10-15 minuta.

Izvadite iz rerne, skinite višak masnoće starom krpom, premažite novim slojem ulja i ponovite pečenje. Ovo ponovite još minimum jednom kako biste stvorili zaštitni sloj na tiganjima koji će da pomogne da se hrana ne lepi i ima bolji ukus.

Nakon svakog pranja potrebno je da ovo posuđe operete sunđerom u toploj vodi (bez sapunice) dobro osušite a zatim premažete tankim slojem ulja unutra i spolja i tako ostavite na polici do sledećeg korišćenja. Nije obavezno da ovo uradite baš nakon svakog korišćenja, posebno ako ove tiganje koristite svakodnevno…ali, ako ih koristite ređe, onda će taj zaštitni sloj ulja mnogo pomoći u njihovom održavanju.

Ukoliko se desi da niste dobro prebrisali tiganj od vode i tako ga zaboravili, sigurno će se stvoriti malo rđe ili će makar promeniti boju. To ćete rešiti tako što ćete sunđerom utrljati krupnu so u oštećeni tiganj pa oprati u toloj vodi – trebalo bi da svaki put uspe. Posle toga, premažite uljem spolja i iznutra i to je to.

Izbegavajte pripremu kisele hrane u gusanim tiganjima – zbog toga što nemaju nikakav premaz gvožđe direktno reaguje u dodiru sa kiselinom što će uvek promeniti ukus i izgled hrane. Sa druge strane, ovi tiganji su možda najbolja opcija za prženje mesa jer daju neverovatno dobru hrskavu koricu svaki put!

Kada premazujete liveno posuđe uljem, najbolje je da koristite obično suncokretovo ulje jer ono trpi više temperature. A kako premazujete tiganje i spolja, bitno je da je ulje izdržljivo za slučaj da ga negde ostane malo više – poštedećete sebe nepotrebnog sagorevanja i dimljenja. 

Gasix Kruševac proizvodi ili uvozi (nisam sigurna) i druge oblike ovog posuđa kao i gril tiganje za koje sam sigurna da su odlični kao i tiganji koje sam ja uzela kod njih. Cene su više nego povoljne i nije potrebno da idete u Kruševac da biste ih kupili, već možete da naručite i online. A odlična stvar je što ih možete koristiti i na otvorenom plamenu – to tek pruža odličan osećaj ☺

EDIT: Takođe, postoji i druga opcija, malo lepša na oko i malo zanimljivije priče a to je LiveniTiganj.com. Kod njih možete naći i komplet pakete. Tiganji su lepo upakovani, možete kupiti i žicu za čišćenje livenih tiganja, kao i ulje za odražvanje. Mislim da sas ovakvim posuđem teško da može da bude probema, pa je na vama da odlučite od koga ćete ga kupiti.

liveno posuđe
Gril tiganj sa nelepljivim premazom iznutra i emajliran spolja, Le Creuset

Liveno posuđe – Gril tiganj

Gril tiganj je odličan način da uživate u roštiljanju kod kuće. Ovaj sa slike je takođe Le Creuset, donesen preko sedam mora i gora u jednom velikom koferu… Naravno da nećete osetiti miris ćumura ali ćete svaki put dobiti fenomelane tamne prugice koje zaista imaju specifičan ukus i miris. U njemu pripremam sve vrste mesa i povrća i ponekada tankih lepinja od testa. Dobro ga zagrejem na nižoj temperaturi i uvek sačekam da se meso samo odvoji od dna pre nego što ga okrenem, to je najbolji način za roštiljanje uopšte – ne siliti, to je ključ.

Uglavnom na gril tiganj stavim nezačinjeno i nenauljeno meso i tako ga ispečem a posle pečenja posolim, pobiberim i pospem maslinovim uljem i eventualno pokrijem aluminijumskom folijom da malo odmori i pusti sokove. Takođe ga održavam toplom vodom i sa malo sapunice, uvek dobro osušim i ponekada premažem tankim slojem ulja.

Postoje i druge firme koje prave ovo posuđe a koje nisu toliko izvikane i skupe (Lodge), a razlike u kvalitetu gotovo da i nema. Primer je ova šerpa ispod koju smo našli u nekom marketu u Kelnu, za 30-ak eura a na njoj nema neke oznake brenda ili slično – samo šerpa.

liveno posuđe
Emajlirana šerpa od livenog gvožđa

Liveno posuđe – emajlirana šerpa

Emajlirana šerpa od livenog gvožđa ili dutch oven je još jedan divan način za pripremu hrane. Jako je često koristimo. U njoj najviše volim da pripremam jela tipa supe, gulaša, paprikaša i slično. Dugo kuvanje na tihoj vatri je nešto u čemu uživamo i Marko i ja, pa tako znamo da dobro prepržimo luk i meso, zalijemo marinadom i pospemo začinima pa ubacimo pokriveno u rernu na nekoliko sati da se krčka na 120 stepeni ili niže. To što tada pojedemo zauvek ostaje zarezano u nepcu kao najbolji zalogaji koje smo ikada probali!

Moguće je da će beli emajl vremenom promeniti boju  od razne hrane spremane u njoj, ali to ne utiče na kvalitet kuvanja, pa budite bez brige.

Koju god od ovih posuda da koristite, jako je važno da znate da se svaka od njih mnogo sporije zagreva od normalnog posuđa i da je obavezno da je zagrejete što bolje ali na nižoj temepraturi, jer onog trenutka kada dostigne temperaturu onda je jako dugo drži nepromenjenom i pravilno raspoređenom i faktički imate temperaturu koju biste imali u običnom posuđu da ste ga zagrejali na najjače.

Isto važi i za rernu – nema potrebe za najjačim stupnjevima zagrevanja, 190-200 stepeni će biti i više nego dovoljno. Za mešanje i okretanje hrane koristim samo drvene i silikonske varjače ili hvataljke. Skoro svaka od ovih posuda može sa ringle direktno da ide u rernu, što je odlična stvar za veće komade mesa na kojima želite super hrskavu koricu i sočnost iznutra – zapržite meso sa svih strana na ringli da dobije zlatno braon boju i onda stavite u rernu da se dopeče. Možete ih koristiti na svim šporetima – gas, indukciona ploča, keramička ploča i običan šporet.

A hrana je neuporedivo ukusnija kada spremate u ovakvom posuđu – da li zbog osećaja da ste veliki profesionalac kada krpom držite vrelu dršku gusanog tiganja (jer su uglavnom bez zaštitnog držača) ili zbog sloja koji se stvara svakom novom pripremom… ima nešto potpuno magično u tome ♥

Pre nego što se zapitate zašto sam zaboga napisala ovoliki referat za nešto što ne može ni da se kupi u Srbiji, želim da vam kažem da sam ja upotrebnom ovog livenog posuđa mnogo naučila i da ovo posuđe pruža potupno novi vid inspiracije u kuvanju. Sama ideja da sam uložila novac u nešto što će trajati večno mi je dovoljna da se osetim važno dok kuvam ☺ Inostrantsvo nam više nije tako daleko i možda ćete šetajući nekom metroplom naići baš na neki od ovih komada, setiti se ovog teksta pa ćete iskoristiti priliku i častiti sebe. Ja vam to želim od sveg srca, pod uslovom da vas taj vid šopinga čini srećnim ☺

Vaša Mila

54 thoughts on “Cast iron – posuđe bez kojeg ne mogu da zamislim kuvanje!

  1. Evo-meni ste bas pomogli, posebno sto ste sve lepo povezali- domace i strane proizvode, i sta se sve radi. i kako, i hvala Vam najlepse na ovom referatu. Tijana

  2. beskrajno Vam hvala.
    Zivim u Krusevcu a nisam ni znao za ovo predivno posudje koje se, eto , proizvodi u mom gradu.Trujem se teflonima i nano keramikama pored ovakvog blaga.
    Jos jednom hvala

    1. Slobodane, drago mi je da sam pomogla 🙂 Ovo posuđe još uvek kod nas nije uzelo pravog maha, ali polako se, sigurnim korakom, sve više ljudi opredeljuje baš za njega.

  3. Do skoro sam kuvala samo kada moram, bas moram- radje sam birala da ostanem gladna. Onda je cerkica bebica porasla i sada kuvam sa malo vise ljubavi, ali sa jos vise neiskustava i misljenja “nikad necu praviti zaista dobra jela jer nekako nemam inspiraciju, to mi je posao”. Tvoj blog ozbiljno preti da mi pomuti ovo misljenje i od mene stvori ljubitelja kuvanja!!! Hvala ti sto toliko volis da kuvas i sto pre svega uzivas da nesebicno podelis svoje iskustvo i znanje

    1. Toliko mi je lepo kada pročitam ovakav komentar! Baš to je cilj ovog bloga – da onima koji ne vole kuvanje, onima koji nikada nisu kuvali ili pak onima koji ne stižu da inspiraciju da to promene! Ništa lepše nego kada za svoje dete spremiš dobar obrok koji ono smaže sa uživanjem, to sada znam jer sam takođe mama :9 Hvala ti do neba na ovom komentaru, došao je u pravom trenutku da me malo vrati u kolosek 🙂

  4. Kako su Vam se pokazali Gasix tiganji? I da li lepo nalezu na ravnu plocu ili ne? Velika je razlika u ceni na njihovom sajtu (i na oglasima na kupindu/halooglasima) i onih na sajtu livenitiganj, a na oko mi deluju isto pa ne znam u cemu je fora. Hvala na odgovoru, kao i na inspiraciji koju dobijem kad citam Vas blog 🙂

    1. Meni su odlični stvarno. Naležu savršeno kao i svaki drugi tiganj osim što se svaki drugi tiganj vremenom obavezno iskrivi a ovi ne ☺ Ja uvek kažem da sam prezadovoljna i njima i onim fensi koje imam.

      Nisam sigurna da li ima i koja je razlika, jer sam koristila sam ove, tako da oko tog dela nne mogu da pomognem ☺

      1. Gde si se odlucio za kupovinu. Znam da postoje oni i LivennTiganj. Mislim da je LivenTiganj isto kinez samo lepse upakovan

      1. Kada sam ovde pročitao da su tiganji iz Kine poslao sam mejl Gasiks-u u kome sam ih pitao odakle je poreklo tih tiganja i dobio sam odgovor da su iz Kine. Tako da lično od njih je ta informacija.

        1. Danijele, verovatno si zaključio da je tiganj iz Gasiksa katastrofa po tome što je površina hrapava i gruba na dodir
          Tako izgleda svaki tiganj od livenog gvožđa bez zaštitne glazure koju prvo treba formirati, a postupak je pomenut već više puta
          Kome se to ne dopada neka uzme neki liveni tiganj koji ima već nanešen zaštitni sloj, emajl ili telefon, ali iskreno meni to onda nije to jer je to jesna od draži korišćenja ovakvog posuđa
          Inače, cena od 5$ na Alibabi se odnosi na veleprodaju, maloprodajna cena je sigurno duplo veća plus troškovi dostave pa te na slično izađe na kraju

      2. Kada poručujete preko navedenog sajta, Vi možete da se dogovorite sa dobavljačem da na tiganju piše i Branka ako hoćete i da tako preprodajete ovde… potrebna je samo veću količinu poručiti. Inače moram da napomenem da sam u međuvremenu kupio grill tiganj od Gasiksa – odličan je stvarno!

  5. Zdravo Mila, super tema, orudje koje koristimo u kuvanju je jednako vazno kao i same namirnice. Ovaj sajt mi je go-to izvor proverenih recepata, bez obmane i zatajivanja delova koraka kuvanja.
    Sto se teme tice koristim ikein senior pekac, cena mu je sasvim korektna, i za ove 4 godine intenzivnog kuvanja u njemu pokazao se fantasticno. I na ravnoj ploci, i u rerni, poklopljen ili otklopljen ne mogu ga nahvaliti dovoljno.
    Pozdrav i beskrajno hvala za sve sto radis!

  6. Pa da, ali gvozdje je gvozdje, bitno samo da nije kontaminirano (otrovno), a kvalitet, koja je tu razlika?😀
    Izjedna izliven tiganj..

    1. Pitala sam ih u Vitapuru, brend Rosmarino Blacksmith liveno posudje od gvozdja, proizvodi se u Kini sa njihovom licencom, od sirovine iz EU, a uvozi se iz Slovenije..

    2. Za koji si se na kraju odlucio? Ja gledam taj Rosmario, Gorenje i Staub. :/ I ne znam sta mi je ciniti. Glavno objasnjenje za razlike u ceni je trosak radne snage, pa je Staub koji se proizvodi u Francuskoj najskuplji. Ne znam samo da li ima znacajne razlike u kvalitetu.

      1. Ja ovde moram da se umešam jer koristim ovo posuđe od raznih proizvođača i imam nešto iskustva koje može da vam bude značajno. Prvi put sam se susrela sa cast iron posuđem kada sam dobila Le creuset tiganje. I naravno, bila potpuno oduševljena, zaljubljena, očarana. I dalje su dobri, to stoji. Nakon toga sam kupovala neke “no name” tiganje i emajlirane šerpe i bila u fazonu “Ovo radi, sasvim je okej”. Dok nije prošlo neko vreme i zapravo se pokazao kvalitet (koji je, pogađate, loš). Ako tražite šerpu koju ćete koristiti svakodnevno za kuvanje i pečenje, ja bih preporučila da to bude Staub. NJihov premaz unutra je mnogo kvalitetniji od svih na drugom posuđu koje imam. Ima čak i drugačiju teksturu i lakše se održava. Za šerpe koje su emajlirane unutra,računajte na to da će potamneti vremenom i da nećete moći to da sredite. Probala sam čak i izbeljivačem, slušajući savete nekih poznatih stranih sajtova i nije dalo neke rezultate. Staub se meni pokazao kao najbolji do sada, tj. najkorisniji i izdržljiviji. Da se razuemmo, svaka od ovih šerpi će raditi dobro ali ipak mislim da je ovo jedna od onih stavri u kojoj je bolje dati prednost kvalitetu da bi onda ta kupovina stvarno bila za ceo život. Staub zna šta radi! Znam da je i Lodge odličan, ali ni njih kao ni Le creuset nema u Srbiji.

        1. Hvala puno na podeljenom mišljenju. Koristim Staub grill tiganj, prezadovoljna sam, a kupujem definitivno i Staub šerpu… 😀

        2. Hvala Mila u ime svih na podeljenim iskustvima.. i ja vć četiri godine koristim Staub, (kupljen kod zvaničnih uv. na http://www.serotonin.rs) Šerpa koristim više puta nedeljno, a i dalje je kao nova…. a čak je vremenom postala i nelepljiva ili sam se ja izveštila…. Planiram i veliku ovalnu da kupim u nekom trenutku, kad im bude na akciji..

        3. Draga Mila, mnogo vam hvala na ovom divnom i korisnom tekstu kao i naknadnom deljenu iskistva. Vec dugo planiram kupovinu livenog posudja i jako puno mi znaci ovo sto ste objavljivali u prethodnom periodu. Sobzorom na razliku u ceni kod razlicitih prodavaca i samu cinjenicu da je liveno posudje jako skupo nije lako odluciti se za firmu od koje ces kupiti bez ovako podeljenih iskustava. Ja sam odlucila, sada mi predstoji period stednje 🙂

          1. Mnogo vam hvala na komentaru! Jako me raduje kada moji postovi mogu da budu korisni i od pomoći. Nadam se da ćete brzo uživati u svojoj novoj posudi 🙂

  7. Zdravo, evo i ja sam početnik sa livenim posudjem, ono što sam video i saznao je da i nema neke razlike izmedju brendiranog livenog i no name kineskog. Prvo kinezi koriste liveno posudje veoma dugo, znači da kažemo da imaju iskustva, drugo teških metala odnosno olova nema 100%, lako se proverava, a još lakše ako uključimo nauku vidimo da gvožđe ima skoro najvišu tačku topljenja, znači sve ostalo proključa i ispari na tim temperaturama, jedino ugljenik (cobalt) ima višu tačku, ali se on takođe koristi za pravljenje tiganja i šerpi. Dve razlike u suštini utiču na cenu, prvo radna snaga i drugo je što kineze no name proizvodjače mrzi da “začine” posudje, jer je vremenski dugotrajan proces (oblaganje uljem i stvaranje polimera od ulja) , zato su njihovi tiganji malo hrapavi a od brendiranih su glatki. Naravno to možemo i sami da rešimo kao što je opisano u mnogim tekstovima o tome kako da se podmaže cast iron seasoning. Pozdrav

  8. Redovno citam vas blog i otkad sam videla ovo posudje kod vas imala sam zelju da kupim bar nesto od navedenog. Ispade prilika i kupih u Lidlu liveni pekac i tiganj. Premazani su okolo emajlom, pekac i iznutra belim emajlom. Za tiganj nisam sigurna da li je i iznutra jer nije onako gladak kao pekac i crne je boje.
    Nisam sigurna da li tiganj treba da zapecam u rerni sa uljem pre upotrebe, s obzirom da je okolo emajl. Vaša pomoc bi mi bila vrlo korisna 😊

    1. Draga Daco, drago mi je da si ulovila svoj komad livenog posuđa. Iskreno, ne mogu ništa da ti kažem, najbolje je da ispratiš njihovo uputstvo. Ja mislim da svoje šerpe koje su unutra i spolja presvučene onim glatkim, običnim emajlom, nisam pekla nego samo prokuvavala. Ali, kažem, najbolje je da ispratiš njihovu preporuku jer se sve šerpe razlikuju.

  9. Hvala na trudu i tekstu, juce sam i ja porucio svoj prvi cast iron tiganj. Ali moram da pitam posto mi je zazvucalo malo nelogicno. Zasto je potrebno postepeno ga zagrevati ako recimo moze da se koristi na otvorenom plamenu, vatri. Tu nema kontrole temperature zar ne. Pozdrav

    1. Drago mi je da si se odlučio za ovo posuđe 🙂
      Postepeno zagrevanje je preporuka svih proizvođača, kao i postepeno hlađenje, da ne bi došlo do pucanja premaza i slično. Nikad ih nisam koristila na otvorenom plamenu, tu baš nisam od pomoći, nažalost.

  10. Dobar dan. Pre nekoliko dana sam kupila liveni tiganj Gasko. Koliko sam bila uzbuđena zbog toga toliko sam sad razočarana jer mi je jelo zagorelo. Ispratila sam uputstvo za postupak pre prve upotrebe na njihovom sajtu i svejedno mi je zagorelo. Zmam da sam napravila grešku jer sam prvo zagrejala tiganj na visokoj temperaturi pa sam tek onda sipala ulje. Kada se ulje zagrejalo sipala sam jaja i na jednom mestu je uhvatilo. Ja sam onda krenula da ribam i verovatno sam skinula ceo zastitini sloj i jutros mi je zagorelo cela površina tiganja. Pa sam danas uzela drugi tiganj od istog proizvođača i postepeno zahtevala ulje, na umerenoj temperaturu i kada sam stavila iseckano meso, opet je hvatalo. Ovaj put sam sipala mngoo vise ulja nego u prethodni tiganj, ali znam da ni to ne treba, bas naprotiv, malo ulja treba dodati. Jeste mi meso pa i ta jaja bila ukusna, ali da li mi možete pomoći sta da uradim sad. Oni hoce da mi zamene taj tiganj sad, ali sta da radim nadalje ako mi se ovo desi. Ja sam te tiganje “ispekla” samo jednom u rerni, a videh kod vas da preporučujete vise puta. Izvinite na dugom komentaru :)))

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.