Kako da napišem ovaj post a da ga ne odužim previše, to mi je trenutno najveća životna dilema. Za početak, reći ću vam da od kada živimo zajedno, Marko i ja s vremena na vreme imamo nalete pripreme ovakvih jela. Do skoro smo pravili kineze tako što nađemo neki zanimljiv recept kao osnovu i onda ga nadograđujemo u odnosu na stanje namirnica koje trenutno imamo u kući. To je radilo okej, ali smo u nekom trenutku poželeli da pripremo stvarna azijska jela, ona za koja mislimo da nemamo namirnice kao i većina ljudi.
Ali, to je sada stvarno glupo reći. U vremenu u kojem Kineze najnormalnije viđamo u svakom gradu ove zemlje, bilo bi bezveze reći da nema namirnica za njihove recepte. Istina, nema ih na svakom ćošku, ali uz malo truda, možete pronaći mnogo veliki izbor namirnica, začina, soseva i slično. Npr, u blogu 70, na Novom Beogradu, već godinama radi prodavnica koja u svojoj ponudi ima kineske namirnice, po nerealno niskim cenama. Sada imaju i sajt, pa sve to možete naručiti online iz bilo kojeg mesta u Srbiji (pa više nema opravdanja da namirnica nema da se kupi ☺). Naravno, i u većim marketim možete naći svašta, ali ipak po mnogo jačim cenama.
Ako ne kupujete online, nego hoćete pravo blok70 iskustvo, onda ćete otići na Novi Beograd, pronaći kineski tržni centar i videti da postoje dve zgrade. Jedna nova. Druga stara. Vas zanima ova nova. Ući ćete na glavni ulaz, tu odmah videti pokretne stepenice. Popećete se uz njih, odmah desno skrenuti i produžiti do drugog lokala u nizu. Tu ćete pronaći to što tražite! Čak i po neku svežu povrćku ispred radnje!
Ranije nije bilo pijace, ali sada postoji i mini pijaca na kojoj takođe možete da kupite razno egzotično povrće, tofu, klice, domaće testenine i slično. Te tezge ćete pronaći na platou između stare i nove zgrade. Npr, testo za ove knedle sam kupila tamo. Upakovane u kesu, ručno pravljene, prepune skrobnog brašna da se ne lepe…Kupila sam i pirinčane nudle. I vezu svežeg korijandera koji ne volim ☺ I kesu bok čoi-a tj. kineske blitve. I kesu sveže proklijalih klica.
Sada mogu da počnem sa receptom, zar ne? Hoću, hoću, samo još ovo da vam kažem… Za mene je logika sledeća: ukoliko nemam neki sastojak, zameniću ga nečim sličnim ili ga izostaviti. Improvizovaću. Mislim da je to okej. Mislim da je okej da se snalazimo i da doterujemo stvari onako kako nam se dopada. Ali, sa druge strane, soja sos je nezamenjiv i morate ga staviti. Takođe, kineska mešavina 5 začina je jedinstvenog ukusa i arome, i ako je nemate onda se potrudite da makar većinu tih začina stavite u jelo ako recept traži tu mešavinu.
5 kineskih začina je u osnovi mešavina cimeta, zvezdastog anisa, sečuanskog bibera, karanfilića i komorača. Mislim da ima nekoliko različitih kombinacija koje se prodaju, nisam sigurna. Na sajtu prodavnice koju sam gore pomenula možete pronaći mešavinu 5 ili 13 začina. Kesica koju ja koristim jako dugo košta manje od 100 dinara, iako je tako egzotična ☺
Testo koje sam ovde koristila kupljeno je na pijaci od kineza. Kupila sam ga da bih se uverila da je testo koje sam sama pravila pre nedelju-dve zaista pravo testo. I jeste! To je to! Pošto bi post bio predugačak ako bih obuhvatila i pravljenje testa, rešila sam da njega objavim posebno za neki dan a da vam ovde dam link za video recepta po kojem sam radila svoje testo. Jako je jednostavno i ne traži nikakve specijalne namirnice osim brašna, vode i soli.
Obožavam da gledam tog čoveka, fascinira me koliko mi miraunese gledanje njegovih recepata. Obratite pažnju na estetiku koja se provlači kroz video, ja sam potpuno očarana! Tako inspirativno!
U nadev sam stavila malo bok čoi-a koji sam kupila na gore pomenutoj pijaci, ali možete ga izostaviti ili staviti neki drugi zeleniš, tipa spanać ili blitvu.
Dumplings – kineske knedle
Nadev ↓
250 g mlevene junetine
50 ml vode
1 kašika soja sosa
1 kašika pirinčanog vina
2 kašičice sveže rendanog đumbira
1/2 kašičice soli
1/4 kašičice sečaunskog ili običnog bibera
1 kašika susamovog ulja
1/4 kašičice kineske mešavine 5 začina
3 mlada crna luka
1 šargarepa
200 g bok čoi – kineske blitve
Sos ↓
1 kašike pirinčanog sirćeta
2 kašika soja sosa
1/2 mladog crnog luka
malo sitno seckanog korijandera i đumbira
1 kašika smeđeg šećera
Ostalo ↓
3-4 kašike običnog ulja
30 listića testa za knedle
malo susama
malo svežeg korijandera ili peršuna
Priprema:
U multipraktik stavite isečen mladi luk, šaargarepu i kinesku blitvu. U veću činiju stavite meso, usitnjenoo povrće i preostale sastojke. Sve izmešajte da se sjedini i ostavite sa strane.
Ukoliko ste kupili testo na pijaci, iskrojite ga na krugove prečnika oko 8-9 cm. Na sredinu stavite jednu kašiku nadeva. Ta kašika je optimalna, treba da bude taaman nadeva da napuni knedlu ali da ga ne bude previše pa da knedla ne može da se zatvori. Pogledajte slike ispod da vam bude jasnije. Zatim, ivice nakvasite vodom pa čvrsto zatvorite testo u polu krug.
Mislim da je za početak važno da bude dobro zatvoreno a kasnije se možete igrati i naučiti kako da pravite ove divne faltice. Teško mi je da vam rečima to objasnim, pa bi bilo dobro da stvarno pogledate onaj video koji sam vam gore navela kao izvor. Evo ponovo linka: kineske knedle (premotajte otprilike na 8. minut). Ređajte knedle na čistu površinu dok ne potrošite sve sastojke.
Na teflonskom tiganju zagrejte ulje pa kada se zagrejalo, poređajte knedle. Pustite 5-6 minuta da se prže, toliko da se odozdo zarumene i postanu hrskave. Nemojte ih okretati već samo dodajte pola čaše vode i odmah poklopite, kako bi se knedle skuvale.
Nakon 2 minuta, knedle bi trebale da budu gotove. To ćete prepoznati tako što će testo postati meko i sjajno. Izvadite ih na tanjir i poslužite uz sos koji ste napravili tako što ste pomešali sastojke za sos, pospite susamom i listićima korijandera. Uživajte!
Recept adaptiran odavde.
Prijatno! Vaša Mila
Pozdrav Mila,
gde si našla listiće testa za knedle? 🙂
Na pijaci u bloku 70. Nisam sigurna kojim danima je ima, ali imaju svašta od tih stvari i od povrća.