Falafel

Falafel je definitivno jedno od mojih omiljenih jela koje se pravi od leblebija. Da biste napravili dobar falafel morate da saznate nekoliko caka koje će vas spašavati svaki put. Zato ste sada ovde, baš na ovom blog postu kojim započinjem novi ciklus recepata koje ću raditi u saradnji sa Maxi-jem. Mnogo sam se radovala ovome i jedva dočekala da krenemo 🙂

Ključna stvar je da ne koristite kuvanu leblebiju već leblebiju koja je stajala u vodi minimum 12 sati. Druga ključna stvar da smesa bude mrvičasta, nikako kompaktna kao namaz. Treća ključna stvar – hlađenje smese pre formiranja kuglica. To je to!

Ništa nije komplikovano ali traži malkice strpljenja iako se kada sve sabereš zaista brzo pravi. Uveče stavite leblebiju u hladnu vodu i ostavite ih tako. Ujutru ih procedite, dodajte ostale sastojke i izmiksajte u blenderu ili električnoj seckalici. Ohladite u frižideru a onda formirajte kuglice i pržite u ulju.

Znam da je prženje loše, nemojte da brinete. Ali, ova hrskavost i karakterističan ukus falafela može da se dobije samo prženjem u dubokom ulju. Možete da ih spremite i u rerni, ukoliko želite da jelo bude zdravije. Falafel se toliko kratko prži i sve je samo ne masan, tako da iako se odlučite za ulje, to neće biti strašno, obećavam.


Falafel

250 g sirove leblebije (nauta)
½ veze svežeg peršuna iz Maxi pijace
½ veze sveže nane iz Maxi pijace
½ veze svežeg korijandera iz Maxi pijace (opciono, ja ga preskačem jer ga ne volim)
2 kašičice Premia belog luka u granulama
1 ravna kašičica Premia čilija
1 ravna kašičica Premia mlevenog kumina
1 ravna kašičica Premia mlevenog zrna korijandera
1 glavica crnog luka
1 kašičica soli
1/2 kašičice bibera
2 kašike Premia susama
1 ravna kašičica Premia praška za pecivo

Tahini sos:
Kao meru koristite šolju za čaj od 240 ml
¾ šolje tahini paste
Sok od jednog limuna
Sok od jedne limete
½  kašičice soli
½ kašičice bibera
1 kašika sitno seckanog peršuna
najviše 1 šolja hladne vode

Za serviranje:
Premia tortilje ili pita hleb (napravite po ovom receptu)
Humus (napravite po ovom receptu)
Salata od krastavca, luka i paradajza sa malo sveže nane

Ulje za prženje

Priprema:

Leblebiju prelijte sa dvostruko više vode u velikoj činiji pa ostavite da stoji nepokriveno, minimum 12 sati na sobnoj temperaturi. Najbolje je da to uradite uveče, za sutra. Sutradan procedite i isperite leblebiju. Nemojte je kuvati. Za uzpešnost falafela je ključno da ne kuvate leblebiju i ne koristite već skuvanu leblebiju iz tegle/konzerve.

Proceđenu i ispranu leblebiju treba da izmešate sa ostalim sastojcima. Ukoliko imate veliku električnu seckalicu, stavite celu količinu leblebija odjednom. Ukoliko vam je seckalica manja, podelite leblebiju na nekoliko delova pa iz nekoliko puta miksajte da postignete željenu teksturu. U jedan deo leblebija dodajte sve ostale sastojke (luk, sveže bilje, začine, susam i prašak za pecivo) pa ćete posle sve zajedno izmešati.

Treba da sameljete leblebiju na sitno ali nikako ne smete napraviti pastu niti bilo šta slično tome. Treba da bude rastresita i u sitnim komadićima da bi falafel bio dobar. Ja sam miksala iz tri puta i u svaki deo sam dodala po deo ostalih sastojaka. Nakon toga sam sve pomešala u velikoj činiji da se začini ujednačeno rasporede.

Pripremljenu smesu stavite u frižider na minimum jedan sat. Ovo će pomoći da se falafel lakše formira u rukama i da bude kompaktniji. Nakon hlađenja ćete kašikom vaditi smesu i blago pritiskajući dlanovima formirati loptice. Ne treba da pritiskate previše i videćete, ako formiranu kuglicu i pritisnete jače, potpuno će se raspasti. Budite nežni i zaboravite na to kako inače spremate ćufte od mesa – ovo je potpuno drugačija tekstura i gustina smese.

Formirane kuglice treba da budu kompaktne ali ne nabijene. Meni se pokazalo kao najbolje da dlanovima pritiskam smesu da formiram kuglicu a onda da nežno prebacujem kuglicu iz dlana u dlan da “ojača”. Kada napravite kuglice, naređajte ih na tanjir ili foliju pa zagrejte ulje. Ja sam koristila manju šerpu i sipala oko pola litra ulja. Treba da bude dovoljno duboko da skoro cela kuglica bude pokrivena uljem. 

Dobro zagrejte ulje na srednju jačinu. Kada kažem da dobro zagrejte ne mislim da temperatura treba da bude previsoka već da ona jačina ringle koja vam je npr na sredini, dobro zagreje ulje. Ako stavite kuglicu u nedovoljno vruće ili prevruće ulje, sigurno će se raspasti.

Dakle, srednja jačina, ali dobro zagrejano. Stavljajte po nekoliko kuglica, nemojte prenatrpavati šerpu. Nemojte ih dirati minut-dva a onda ih pažljivo pomerite kašikom i okrenite. Može da se desi da se prilepe za dno, ali lako ćete ih odlepiti uz nežan potez kašikom.ž

Kada dobiju finu zlatno braon boju izvadite ih na papirni ubrus da upije višak masnoće i nastavite sa prženjem ostalih kuglica. Od ove količine smese, ispalo je oko 24 falafela. Smesu sam vadila supenom kašikom, to mi je bila mera.

Za tahini sos, koji vam toplo preporučujem jer je fantastičan, u blender ili električnu seckalicu stavite sve sastojke i izblendirajte da dobijete redak sos gustine koja vam odgovara. Možete krenuti sa manje vode pa potom dodavati po potrebi. Ovaj sos se savršeno slaže uz falafel jer ima strava svežinu i super izbalansira celo jelo.

Za salatu sam pomešala seckani paradajz, krastava i luk. Začinila sa malo soli i maslinovog ulja pa obogatila svežom nanom. Falafel možete da poslužite i uz humus, sveži sir, pita hleb… Ja sam se odlučila za tortilje koje sam kratko ispržila u ulju od falafela da postanu hrskave, svežu salatu i sir. Kada sve prelijete tahini sosom, dobićete jedno mnogo strava jelo!

Post je urađen u saradnji sa Maxi Srbija.

Prijatno! Vaša Mila

4 thoughts on “Falafel

  1. Mila, recept je savršen. Prvi put sam pravila pre par dana a kako postimo na vodi ispekla sam falafel u rerni bez kapi ulja. Prvo je korica spolja bila tvrda, ali sam poklopila, malo je odstoji, korica je omekšala i bilo je fantastično.Hvala!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.