Kapkejk sa trešnjama

Kada za kapkejk pronađete recept kojim ste zaodovljni, čuvajte ga i ne dirajte. Od osnovnog vanila testa uvek možete napraviti i čokoladno, dodavanjem nekoliko kašika kvalitetnog kakao praha. Od istog testa možete napraviti i klasične kapkejkove sa voćem kao što je ovaj kapkejk sa trešnjama. Uz dodatak limunovog soka i korice imaćete savršene limunaste kolače.

Svaki će ukus biti dobar uz dobar recept i uz vođenje računa o sitnim detaljima kao što su temperatura namirnica. Za većinu recepata je najbolje koristiti namirnice sobne temperature. Izvadite ih sat vremena ranije iz frižidera i ostavite na kuhinjskom pultu. Puter, jaja, mleko, krem sir… sve će doći na skoro jednaku temperaturu i nikada se neće desiti da se, na primer, puter odvoji tokom mućenja. Kada dodajete voće u kolače obavezno ih pospite sa malo brašna, da ne bi padale na dno. 

Danas jedan totalno majski recept iako je početak juna. Kapkejkovi sa trešanjama i kremom od maskarpone sira. Možete staviti bilo kakav frosting ali mene je uhvatila manija sa maskarpone sirom pa ga stavljam u sve 🙂 Kapkejkovi treba da su jednostavni i laki za pripremu. Savršeno sočni biksvit i neki lagani fil preko će biti sasvim dovoljni.


Kapkejk sa trešnjama

Testo:
125 g putera
80 g smeđeg šećera
70 g belog šećera
1 vanilin šećer
2 jajeta
130 g maskarpone ili krem sira
½ kašičice sitno rendane korice limuna ili limete
50 ml mleka
190 g brašna + 1 kašika za trešnje
½ kašičice praška za pecivo
½ kašičice sode bikarbone
150 g trešanja, bez koštica

Fil:
150 ml mlečne slatke pavlake
200 g maskarpone sira
2 kašike šećera u prahu
1 burbon vanilin šećer
1 kašika arome vanile

Za dekoraciju:
Trešnje, korica limete ili limuna

Priprema:

Puter i šećer izmutite mikserom da se sjedine. Dodajte jaja pa ponovo umutite. Zatim, dodajte maskarpone sir i koricu limuna/limete. Sjedinite mikserom pa dodajte mleko i brašno koje ste pomešali sa praškom za pecivo i sodom bikarbonom. Sjedinite mikserom pa dodajte trešnje koje ste prethodno oprali, očistili od koštica i pomešali sa kašikom brašna.

Sjedinite testo i trešnje špatulom u nekoliko pokreta rukom pa korpice za mafine napunite skoro dve trećine do vrha i pecite u zagrejanoj rerni na 180 stepeni oko 22-25 minuta. Da biste proverili da li su mafini ispečeni, u sredinu zabodite čačkalicu. Ako izađe suva, gotovi su. Ohladite ih.

Umutite slatku pavlaku pa dodajte maskarpone, burbon vanilin šećer, aromu vanile i šećer u prahu. Razmutite mikserom da dobijete fil kremaste i glatke teksture. Ukoliko je potrebno, zasladite još. Mlečna slatka pavlaka je uglavnom nezaslađena, ali sve biljne pavlake su preslatke, pa obratite pažnju na ovaj deo pripreme kako ne biste dodali previše šećera. Ohlađene mafine nafilujte maskarpone filom i ukrasite po vašoj volji.

Post je urađen u saradnji sa Kenwood.

Prijatno! Vaša Mila

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.