Nisam vam ja od onih što po svaku cenu teraju zdravu ishranu, ali sa Lenkom sam bila stvarno jako pažljiva. Kada je počela da jede čvrstu hranu, tada sam joj svo povrće, meso i ribu kuvala na pari, svakog dana je imala novi plan obroka kako bi sve bilo u savršenom balansu i u širokom krugu zaobilazila so, sokove, šećer, raznorazne gotove kašice i slično.
Ali, kada je morala da jede iz tegle, jela je. Vremenom, kada je već isprobala sve namirnice sa spiska i počela da jede hranu koju i mi jedemo, tada sam oladila sa striktnim pravilima ( i babe su odahnule, sigurna sam☺) . Kad je htela da proba sok, probala ga je. Kad je zinula na sve što smo mi ikada pomislili da pojedemo u njenom pristustvu, dobila je da proba.
Uvek i sve, bilo ljuto, bilo kiselo ili slano i slatko. Da, možda je čudno, ali nisam joj otela crni luk iz ruke kada je počela da ga grize kao jabuku, niti sam joj uskratila da proba ukus grisina, smokija ili torte koja se našla na stolu, ali joj nikada nisam dala da to istinski jede, u količinama. Stvarno mislim da je važno da ima svest o različitim ukusima kako bi ih i kasnije lakše prihvatala.
Ima jedno malo pravilo – a to je da mi čipseve, smokije, kinder jaja i ostalo ne kupujemo. Jednostavno ih nemamo u kući, niti im pribegavamo kao rešenju za njenu nervozu i slično. Jedina kupovna stvar koju ona jede, tj. koju je jela pošto sada više ne žudi za tim, jeste plazma keks. To je počelo sa zubićima – korica hleba ili keks, da umiri desni kada je uhvate bolovi. Ali, za ono drugo lečenje nervoze ona je ovog leta u većini slučajeva dobijala sveže voće… borovnice, jabuku, bananu, maline, kupine – to je rešavalo sve probleme, uvek i svuda.
Sada sam smislila da njeni deserti, ako nisu sveže voće, budu zdravi i domaći. I brzi i laki za pripremu! I da budu trajni makar nekoliko dana. I da budu ukusni i meni ☺ Ranije su joj se svideli neki ovseni keksi koje je probala, pa sam rešila da probam sa tim. Ovaj keks je delimično mekan, u sebi nema belog šećera niti belog brašna, sadrži puter i sadrži brdo ovsenih pahuljica. Možete dodati bilo koje koštunjavo voće, suvo voće ili komadiće tamne čokolade – stvarno su preukusni.
I mogu biti odlično rešenje za zdravu užinu koju ćete spremiti svojim mališanima za polazak u školu – uvijte keksiće u celofan, pa ubacite u papirnu kesu i stavite u ranac da ih iznenadite <3
Ovseni keks – savršena užina za vaše klince i vas
180 g putera
180 g ovsenih pahuljica
1 jaje
100 g meda (ja sam koristila heljdin, vi stavite koji imate)
50 g smeđeg šećera
140 g ovsenog brašna
1/2 kašičice sode bikarbone
1/4 kašičice soli
1/2 kašičice cimeta
1/2 kašičice mlevenog kardamoma (opciono)
po želji za dodavanje: komadići čokolade, seckano suvo voće, seckano koštunjavo voće
Priprema:
rernu zagrejte na 180 stepeni i pripremite dva pleha za pečenje tako što ćete ih obložiti papirom za pečenje. Puter stavite na srednju vatru da se otopi pa dodajte ovsene pahuljice i dobro promešajte. Sklonite sa vatre. Zatim, u odvojenoj činiji umutite jaje sa medom i smeđim šećerom pa dodajte brašno, sodu, so i začine. Sada sjedinite ove dve smese mešajući varjačom dok ne dobijete glatko masno testo. Ako želite, sada umešajte dodatak po želji.
Formirajte kuglice među dlanovima ili vadite smesu kašikom za sladoled i ređajte na pleh dosta razmaknuto, jer će se keksići tokom pečenja dosta raširiti. Pecite u zagrejanoj rerni 7-9 minuta, zavisno od jačine. Svakako ih držite na oku jer se stvarno brzo peku i lako izgore!
Gotove keksiće izvadite iz rerne ali ostavite ih da se ohlade na plehu jer će još neko vreme biti potpuno mekani. Kada su se potpuno ohladili, prebacite ih u metalnu kutiju za keks ili staklenu teglu.
Recept adaptiran odavde.
Prijatno! Vaša Mila
Jako smo se mučili sa bebećom hranom, jer Luka ništa nije hteo da jede. Bebelac – može uvek, a voće i povrće – ama nikako! Muka živa, sve dok mu jednom tata, jedući svoju faširanu šniclu i istovremeno hraneći desetomesečnu bebu propisanim pasiranim povrćem, nije dao parčence faširke da proba. Ma kao gladna životinjica – smazao je u sekundi! Ustvari dete nije htelo da jede nezačinjeno! I danas obožava začinjeno, ljuto – sa njim nema problema i jede i marokanska i indijska jela i uživa u njima, uprkos začinjenosti. Da skratim: deca vole ukuse i treba im (u granicama normale) davati da jedu sve po redu. Tako se i formiraju navike u ishrani, pa imamo decu koja “samo jedu špagete i kečap i ništa drugo neće”. Ma nemoj! Ostavila bih ga gladnim dok ne pojede kuvano, kako dolikuje. Mama-aždaja, to sam ja 🙂