Zamalo da ovaj recept ostane u draftu za sledeću godinu. Ali, evo ga, u poslednjem trenutku, dok još ponegde može da se nađe lep domaći paradajz. Sveži paradajz u tegli je za mene sjajan način da sačuvate paradajz za zimu, posebno zato što traži minimalno posla i zato što je zaista jako ukusan. Po potrebi ćete otvoriti teglu, preručiti je u šerpicu i pustiti da se ukuva do željene gustine. To će trajati čitavih 10-ak minuta a vi ćete imati savršen sos za picu. Po sopstvenom ukusu ćete dodati još začina, maslinovog ulja ili drugih dodataka koji vam u momentu budu inspirativni.
Dve važne stavke pre nego što počnete: koristite zreo domaći paradajz i obavezno pasterizujte tegle kada sve završite, da biste produžili rok trajanja sosu. To je vrlo jednostavno uraditi, nemojte da vas plaši naziv. Tegle ćete napuniti, zatvoriti i poređajti u jedan veći lonac u koji ste stavili krpu. Nalićete vodom da bude 3 prsta iznad visine poklopca, uključiti da se kuva. Kada provri, smanjite i kuvate još 40 minuta. Ostavite tegle da se ohlade u šerpi i to je to, spremne su za špajz.
Veliki deo inspiracije za ovaj recept pronašla sam kod Milkice na blogu Mimi’s Kingdom, pa obavezno bacite pogled i tamo, možda vam njen recept više legne.
Sveži paradajz u tegli
3 kg svežeg paradajza
3 ravne kašičice morske soli
2 kašike šećera
3 čena belog luka
1/2 kašičice sveže mlevenog bibera
1 kašičica suvog origana
1 kašičica suvog bosiljka
1/2 kašičice suvog ruzmarina
3 pune kašike svežeg peršuna
Priprema:
Lonac sa vodom napunite i stavite na ringlu na provri. U međuvremenu, paradajz dobro operite i na vrhovima zasecite u krst. Po nekoliko paradajza stavljajte u kipuću vodu i kuvajte 2-3 minuta. Rupičastom kašikom vadite i stavljajte u posudu. Nastavite sve dok imate paradajza.
Paradajz oljuštite od ljuske i isecite deo gde je bila peteljka. Isecite na manje komade pa stavljajte u veću posudu. Kada završite sa sečenjem paradajz, dodajte sve preostale sastojke i dobro izmešajte.
Šest do sedam klasičnih tegli operite vrelom vodom i stavite u rernu zajednos a opranim poklopcima, na 100 stepeni da se sterilišu oko 60 minuta. Sipajte paradajz u čiste sterilisane tegle tako da blago pritiskate dok ubacujete kako bi izašli mehurići. Koristite i sokove koje je paradajz ispustio. Na kraju, kada su tegle pune, nožićem pritiskajte gde je potrebno da izađu mehurići vazduha. Kada ste sigurni da više nema mehurića, tegle dobro zatvorite.
U veliki lonac stavite kuhinjsku krpu. Poređajte tegle sa paradajzom i dodajte još jednu krpu između tegli tako da se tegle ne dodiruju. Nalijte vodu 3 prsta iznad visine poklopca. Pustite da proključa, zatim smanjite jačinu vatre i kuvajte još 40 minuta. Isključite i ostavite lonac da se ohladi na sobnoj temperaturi. Kada su tegle hladne, izvadite ih iz lonca, obrišite i stavite na tamno i hladno mesto.
Prijatno! Vaša Mila