Domaći ratluk

domaći ratluk

Verovatno ste ovo već čuli od mene tokom proteklih godina, ali jako mi je lepo da kod kuće napravim nešto što se inače po difoltu kupuje. Nije da ću praviti ratluk stalno, ali mi je divno kaada neki tako opšte prihvaćeni proizvod upoznaš i na taj način, kada vidiš kako se pravi, koje su namirnice koje su potrebne za njegovu pripremu, šta se dešava u raznim fazama pripreme i slično. Nikada nisam ni razmišljala o tome kako se ratluk pravi. Ali, eto, sada mu znam i tu stranu. 

Ratluk koji sam dobila nije sto posto identičan kupovnom. Miris ruže je tu, suva šećerna korica je tu, ali tekstura nije u potpunosti ista. Sigurna sam da ima neka caka i za to, ali nije mi se dalo da ponovo pravim da bih to proverila. Ako pričamo u procentima, za mene je ovo 90% uspešan domaći ratluk. Onih 10% ide na tu teksturu koja je okej ali nije savršena.

Imam ružinu vodicu koja je doneta iz Nemačke. Do sada, nažalost, nisam videla da je ima kod nas ali znam da je možete naručiti preko Ebay-a za neku okej cifru. Svakako javite ako pronađete neki izvor u Srbiji. Jedino što sam pronašla jeste ružina vodica na ovom sajtu ali nisam u potpunosti sigurna da li je za upotrebu u kuhinji ili samo u kozmetici. Ukoliko je 100% ružina vodica, trebalo bi da je to to.

Iskoristila sam je da bih dobila autentični ukus ratluka od ruže ali naravno da je možete izostaviti i napraviti ratluk nekog drugog ukusa – sa orasima, pistaćima i lično. Dodaje se jedna kašika ružine vodice, a ta količina ne utiče na samu teksturu ratluka pa neće biti strašno da u tom smislu izmenite recept i izostavite je.


Domaći ratluk

330 g šećera

490 ml vode

1 kašičica limunovog soka

50 g gustina

1 i po kašičica ružine vodice

nekoliko kapi roze boje za kolače

za valjanje: 100 g šećera u prahu + 1 puna kašika gustina

za dekoraciju osušeni cvetovi ruže

Priprema:

Kalup veličine 22×8 cm ili kalup slične veličine nauljite tankim slojem ulja a preko stavite prozirnu foliju i ostaviite sa strane. Pomešajte šećer i 160 ml vode sa limunovim sokom pa stavite da provri uz mešanje. Kada šećer provri,  smanjite temperaturu na srednju jačinu i kuvajte 15-ak minuta bez mešanja. Za to vreme bi trebalo da dostigne temperaturu od 115°C.

Pred sam kraj kuvanja u drugoj šerpi pomešajte preostalu vodu i gustin. Kuvajte da provri, sve vreme mešajući, da dobijete gustu želatinastu smesu. To će trajati kratko, pa nemojte raditi mnogo unapred već pred sam kraj kuvanja sirupa. Bolje neka sirup malo sačeka nego gustin. Sklonite sa vatre i postepeno ulijte vrući sirup od šećera sve vreme mešajući žicom. Vratite na ringlu, smanjite temperaturu na najniži stepen i kuvajte 1 sat s vremena na vreme mešajući da ne zagori.

Nakon sat vremena smesa treba da postane blago žuta. Tada ulijte aromu ( u mom slučaju ružina vodica) i boju ili dodajte seckane orahe/pistaće. Možete da izmrvite i nekoliko suvih cvetića ruže.Kada ste sve sjedinili ulijte smesu u pripremljen kalup i poravnajte površinu. Ostavite da tako nepokriveno stoji 24 sata. Nakon 24 sata isecite na kocke nauljenim nožem. Verovatno će biti potrebno da nož operete i ponovo nauljite nakon nekoliko sečenja.

Kocke ratluka uvaljajte u prosejanu mešavinu šećera i gustina. Ostavite ih na poslužavniku razdvojene jedne od drugih da se suše minimum dva dana kako bi se stvorila fina korica koju svi volimo. Ako ratluk upije šećer, uvaljajte ga ponovo u mešavinu šećera i ratluka i ponovo stavite na poslužavnik razdvojene jedne od drugih da se prosuše.

Traži malo vremena i posvećenosti, ali divan je osećaj kada nešto napraviš svojim rukama a bude divno, mirisno i tako nežno ♥

domaći ratluk

domaaći ratluk

ratluk

Prijatno! Vaša Mila

One thought on “Domaći ratluk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.