Uh, bilo je teško odvojiti fotografije koje će ići na blog! Od 254 snimaka, odvojila sam petinu koja će, nadam se, uspeti da vam dočara koliko smo uživali u ovom roštiljanju i koliko smo zadovoljni Eco grill električnim roštiljem. Nije ovo neki tamo roštilj post, ovde vam pišem recepte za dve omiljene marinade, recept za jedan super jednostavni prliv i recept za dva klasična priloga koja svi volimo.
Dakle, kompanija Eco grill proizvodi roštilje za horeca sektor. To za vas znači samo jedno – kvalitet i izrada su potpuno podređeni tome da ovi roštilji traju i budi izdržljivi. Ako ste nekada koristili električni roštilj za kućne potrebe, onda znate koliko je to onako, okej, ali jedva. Mene konkretno nerviraju otvoreni grejači i neiskorišćenost grejne površine.
Zato mi je Eco Grill potpuno druga dimenzija roštilja – svaka rešetka je zaseban grejač. Sve je od inoxa, možete ribati do mile volje (čak i dok je uključen, ako baš morate) i to bez straha da ćete ga oštetiti. Pisala sam vam o ovome u prvom i drugom postu posvećenom Eco Grill-u, pogledajte ih ovde: Obrok salata sa grila i Grilovana pastrmka.
Eco Grill možete pronaći na njihovoj Instagram stranici a više o svemu što rade pročitajte na njihovom sajtu. Kontaktirajte ih za modele, cene i naručivanje.
Kod pripreme mesa za roštilj dve stvari igraju važnu ulogu: marinada i temperatura mesa. Marinada može biti i najjednostavnija, ali obavezno dajte mesu vremena da se malo kupa u njoj, makar sat vremena. Kod mene marinade uvek imaju neku kiselinu tipa limuna ili balzamiko sirćeta jer to pomaže da meso omekša. Jogurt ili kiselo mleko takođe često koristim u iste svrhe.
Temperatura mesa pre nego što se stavi na gril, je druga najvažnija stvar o kojoj treba da brinete da bi meso bilo meko i sočno. Nikako nemojte meso iz frižidera stavljati direktno na zagrejan gril. Šokiraće se i stvrdnuće se. Meso iz frižidera izvadite minimum jedan sat ranije, da se zgreje.
I so! Obavezno dobro posolite marinade. Nemojte stavljati nesalno meso na roštilj. Samo… nemojte! Dok pripremate marinadu uvek je možete probati pre nego što dodirne meso. Neka bude malo slanija nego što vam je normalno da bi bila taman za meso.
Još jedna važna stvar je da prilikom pečenja ne odvajate meso od rešetke dok samo ne počne da se odvaja. Mora da uhvati koricu da bi se odlepilo. Ako pomerate meso pre nego što je spremno, zaglavićete sa mukama da ga odlepite i na kraju neće izgledati lepo.
Napravila sam dve različite marinade. Jedna je bila za ćuretinu i piletinu a druga za svinjski vrat i ražnjiće. Začine uvek možete da prilagodite sebi, ne morate ih se striktno držati. Pored mariniranog mesa, pekli smo i kobasice i ćevape. Za ćevape važi isto – sačekajte da se uhvati korica pa ih tek onda okrećite. Skuvani kukuruz šećerac je fantastičan kada se izgriluje, a za ljute papričice svi već znamo koliko su kul kada se začine belim lukom, peršunom, uljem i sirćetom. Njami! Slede recepti i mnogo slika, udobno se smestite!
Roštilj
Marinada za meso na dva načina
KARI MARINADA ZA PILETINU I ĆURETINU, za 1 kg mesa
100 ml jogurta
2-3 kašike ulja
1 kašičica dižon senfa
sok od polovine limuna
1 čen belog luka
1 kašika crnog luka u granulama ili sitno seckana polovina glavice
1 kašičica karija
so i biber, po ukusu
MARINADA ZA SVINJSKI VRAT I RAŽNJIĆE, za 1 kg mesa
100 ml jogurta
2 kašike soja sosa
3-4 kašike ulja
2 kašike balzamiko sirćeta
1 kašika paste od paradajza
1 kašika meda
1 kašičica slatke dimljene paprike
so i biber, po ukusu
Priprema:
Pileće belo meso isecite na šnicle i izlupajte ih čekićem. Ćuretinu sam koristila za ražnjiće – belo meso i batak isecite na kockice i naređajte na štapiće. Sve sastojke za marinadu izmešajte i prelijte preko mesa pa rukama svaki komad mesa obložite marinadom. Spakujte sve u jednu činiju, pokrijte prozirnom folijom i ostavite na sobnoj temperaturi minimum jedan sat pre pečenja.
Kupite malo deblje sečene šnicle svinjskog vrata i izlupajte ih čekićem. Sve sastojek za marinadu izmešajte pa prelijte preko vrata i pripremljenih ražnjića (pretpostavljam da ćete kupiti gotove, ako ne, napravite ih sami od kockica vrata i buta, po želji). Sve komade mesa dobro pokrijte marinadom, smestite u činiju, pokrijte prozirnom folijom i ostavite na sobnoj temepraturi minimum jedan sat pre pečenja.
Gril zagrejte na 220 stepeni. Kada je gril zagrejan, premažite ga sa malo ulja. Nemojte koristiti maslinovo ulje, već obično jer mu je tačka gorenja znatno viša. Prvo stavite vrat i ražnjiće jer njima treba najviše vremena. Vrat nemojte okretati dok dole ne uhvati koricu.
Dobra smernica može biti i kada se na površini mesa pojave sokovi. Tada okrenite. Ražnjiće okrenite kada bude bilo lako da se okrenu, i pecite ih sa svih strana sve dok ne primetite da su se komadi mesa na štapiću blago razdvojili sa svih strana. Ispečeno meso stavljajte u šerpu i poklopite.
Sada je dobar trenutak da skinete ostatke marinade sa rešetke a EcoGrill ima super alatkicu za to, tako da će vam to biti lako. Nakon čišćenja, slede ćevapi i kobasice. Na krajeve stavite ljute papričice da se fino opeku sa svih strana.
Nakon toga idu piletina i ćureći ražnjići. Važe otpilike ista pravila, samo što će malo kraće trajati. Uz njih već možete staviti i kuvani šećerac koji ste prethodno premazali sa malo ulja. Okrećite ga dok ne dobijet lepu boju sa svih strana.
Ispečeno meso ostavite u zatvorenoj šerpi 10-ak minuta pre nego što ga poslužite. To pravi razliku, verujte mi! Za to vreme, očistite i začinite papričice. Kukuruz isecite na kolutove i opet začinite čime volite. Super je fora kada se premažu rastopljenim puterom koji ste prethodno začinili solju, biberom, belim lukom i peršunom.
Za kraj sam vam ostavila recept za čimičuri sos – argentinski sos od peršuna koji će svi peršunoljupci ooooobožavati! Ja mnogo volim ovakve prelive i na mesu i na ribi, pa znam da će vam se sigurno svideti, pod uslovom da baš volite peršun kao ja.
Čimičuri sos
1 veza peršuna
sok od jednog limuna
50-70 ml maslinovog ulja
2 čena belog luka
1 kašičica soli
1/2 kašičice bibera
1 ljuta papričica ili 1 kašika tucane ljute paprike
Priprema:
Sve sastojke stavite u blender i izmiksajte do željene teksture. Ne treba da bude baš potpuno ustinjeno a ni prekrupno. Odnos sastojaka je promenjiv, pa ga doterajte prema svom ukusu.
To vam je to, dragi ljudi. Imate našu apsolutnu preporuku za ovaj električni gril, bilo da vam je potreban za kućnu ili spoljnu upotrebu. Uživajte u roštiljanju i nikako, ali nikako nemojte stavljati ledeno meso na vruć roštilj 🙂
Post je urađen u saradnji sa EcoGrill.
Prijatno! Vaša Mila